AAA

Porady dla dzialkowcowPorady ogrodnicze na wrzesień - 11.09.2015

● Po sezonie Porządkujemy kwiatowe rabaty, usuwamy resztki przekwitłych roślin rocznych i chwasty. Warto to zrobić ostrożnie i dokładnie aby zapobiec rozsianiu się nasion. Po zebraniu wszystkich plonów zróbmy porządek w warzywniku i zadbajmy o żyzność gleby. Pozostawienie nieuporządkowanych grządek jest niekorzystne zarówno dla gleby, jak i uprawianych w następnym roku warzyw. Należy więc starannie wygrabić resztki pożniwne, aby nie stały się źródłem chorób i szkodników w przyszłym sezonie. Przed przekopaniem grządki warto zastosować nawożenie organiczne kompostem lub obornikiem (granulowany obornik można kupić na www.dzialkowiecsklep.pl).

● Zakładamy trawnik Koniec lata i początek jesieni to dobry czas na zakładanie nowego trawnika. Przed wysiewem nasion warto rozważyć montaż systemu nawadniania i rozłożenie specjalnej siatki przeciw kretom. Ważny jest także wybór odpowiedniej mieszanki traw, a po wysiewie nasion – wałowanie i podlewanie. Niecierpliwi mogą rozłożyć trawnik z rolki – efekt natychmiastowy! Zainteresowanych tematem zakładania trawnika odsyłamy po szczegółowe wskazówki do „Działkowca”.

Sadzimy dwuletnie Na miejsce stałe wysadzamy rośliny dwuletnie, aby zdążyły ukorzenić się przed zimą. Bratki i niezapominajki sadzimy w rozstawie 15 × 20 cm, goździki 25 × 25 cm, dzwonki 30 × 30 cm. Większej rozstawy wymagają dziewanny i naparstnice – 40 × 50 cm oraz malwy – 50 × 60 cm. Dla  dzwonków, goździków i malw wybieramy miejsca słoneczne. Bratki, dziewanny, niezapominajki, naparstnice i stokrotki lubią półcień.

● Kupujemy i sadzimy cebulowe Trwa sezon zakupów i sadzenia większości roślin cebulowych – narcyzów, szachownic, tulipanów, czosnków ozdobnych, hiacyntów, cebulic, szafirków, kosaćców cebulowych, krokusów i szafirków. Dzięki ich zróżnicowanemu wyglądowi i porze kwitnienia łatwo można stworzyć piękną rabatę zachwycającą już od wczesnej wiosny. Cebule, zwłaszcza te drobne, warto posadzić w specjalnych plastikowych koszyczkach. Z „Działkowca” i „Mojego Ogródka” można dowiedzieć się, jak głęboko sadzić poszczególne cebulki, jak zabezpieczyć je przed gryzoniami oraz jak pielęgnować aż do zimy. Zainteresowanych tematem zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty sprzedaży cebulek kwiatowych na www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34.

● Rozmnażamy byliny To dobra pora na dzielenie bylin kwitnących wiosną (np. fiołki wonne, dąbrówki, floksy szydlaste, karmniki ościste, skalnice, smagliczki, żagwiny). O tej porze roku rozmnaża się też trawy, zwłaszcza te które kwitły wiosną i turzyce.

Tuje z fantazją Spośród tysięcy roślin iglastych to właśnie żywotniki (tzw. tuje) cieszą się największą popularnością. Zawdzięczają to olbrzymiej różnorodności pokrojów i barw. Z „Działkowca” można dowiedzieć się, które odmiany stworzą nam najpiękniejsze stożki, z czego powstaną regularne kolumny, a co będzie „wisienką na ogrodowym torcie”, która przyciągnie uwagę każdego.

Rozmnażamy wrzosy Pobieramy sadzonki z wrzosów – ścinamy z niekwitnących pędów fragmenty długości 5–6 cm. Z dolnej części sadzonki usuwamy liście, końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu, sadzimy w pojemnikach wypełnionych nieodkwaszonym torfem. Pojemniki przykrywamy folią i ustawiamy w miejscu ocienionym na 4–6 tygodni.

Róże Te wspaniale kwitnące rośliny mogą stać się dumą każdego ogrodu. Możliwości ich zastosowań są ogromne – od tradycyjnych rabat i kącików wypoczynkowych, po uprawy w pojemnikach, przy podporach, w miejscach wilgotnych i na kwaśnych glebach lub odwrotnie – suchych i ubogich stanowiskach, na skalniakach, murkach, obwódkach… Z „Działkowca” można dowiedzieć się, jakie gatunki i odmiany wybrać do konkretnych lokalizacji oraz na co zwracać uwagę podczas zakupu sadzonek. Największy wybór róż w szkółkach i sklepach jest jesienią. W sprzedaży są tysiące odmian, ale tylko nieliczne warto mieć w ogrodzie (te najpiękniejsze, mrozoodporne, niechorujące). Warto rozważyć zakup licencjonowanych odmian – wprawdzie są nieco droższe, ale ich jakość jest wyśmienita, a kwitnienie – gwarantowane! W „Działkowcu” pokazano najciekawsze odmiany, które dodatkowo łatwo można zamówić wysyłkowo (tel. 22 101 34 34).

● Konkurs Tylko do 21 września można nadsyłać zgłoszenia do konkursów miesięcznika „Działkowiec”: „Moja Działka”, „Mój Ogród”. Wystarczy wysłać na adres redakcji: redakcja@dzialkowiec.com.pl lub ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa, zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć najciekawszych miejsc ogrodu. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Szczegóły konkursu – na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!

Bezcenna aronia Jest łatwa w uprawie, wcześnie wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie, wyróżnia się wysoką żywotnością, zdrowotnością oraz odpornością na mróz, choroby i szkodniki. A przede wszystkim jest bardzo zdrowa! Jej owoce stanowią niezwykle cenny surowiec do celów przetwórczych (soki, syropy, dżemy, konfitury, nalewki), a ponadto zawierają wiele substancji o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych. Jak uprawiać aronię i jak przetworzyć owoce – doradzi miesięcznik „Działkowiec”.

Sadzimy truskawki Późne lato to dobry okres na założenie truskawkowych grządek. Nie należy jednak zbytnio zwlekać – opóźnienie terminu sadzenia truskawek wpływa w istotny sposób na zmniejszenie plonu w roku następnym. Nie powinno się sadzić truskawek na miejscu po truskawkach, malinach, pomidorach i ziemniakach. Najlepiej jest sadzić je w rozstawie 70-80 cm i 25-30 cm w rzędach. Więcej na ten temat w „Działkowcu”.

Stare odmiany Z sentymentem wspominamy jabłka, gruszki i inne owoce z babcinego ogródka, kiedy to jako dzieci mogliśmy je kosztować prosto z drzewa. Teraz owoce starych odmian można kupić, ale… będą lepiej nam smakować gdy zbierzemy je z własnego ogródka. Drzewka dawnych odmian są w sprzedaży, a jeśli kupimy je szczepione na karłowej podkładce, nie zajmą nam zbyt wiele miejsca w ogrodzie. Zainteresowanych tematem starych odmian odsyłamy do „Działkowca”, a na zakupy drzewek –na www.dzialkowiecsklep.pl   

Masz jabłka – zrób cydr! Nadwyżkę jabłek lub gruszek można łatwo przerobić na atrakcyjny, niskoprocentowy trunek – cydr czyli musujący, orzeźwiający napój, doskonały do gaszenia pragnienia. Receptury na cydr gruszkowy, jabłkowy lub szybki cydr angielski można znaleźć w „Moim Ogródku”. Warto spróbować takiego sposobu na przetwarzanie jabłek z ogródka!

● Orzechy laskowe Bywają uszkadzane przez żerujące wewnątrz larwy słonkowca orzechowca. We wrześniu larwy kończą żerowanie, wygryzają otwór wyjściowy, spadają i zakopują się w ziemi. Aby przerwać ich cykl rozwojowy należy zbierać i usuwać spod krzewów orzechy, w których mogą znajdować się jeszcze larwy (orzechy z otworami). Przekopywanie i grabienie gleby pod korzeniami leszczyny powoduje mechaniczne niszczenie larw.

● Jabłka i gruszki Zdrowe, dobrze wybarwione i delikatnie zebrane jabłka i gruszki można przechować. Podczas zbioru przeprowadzamy wstępne sortowanie – oddzielamy do osobnych pojemników spady, owoce małe, lekko porażone przez choroby, uszkodzone (z wyrwaną szypułką, nacięciami skórki, obiciami itp.). Takie owoce przeznaczamy do bezpośredniego przerobu w kuchni. Jesienne odmiany jabłek i gruszek dojrzałość konsumpcyjną osiągają dopiero po 2–3 tygodniach od zbioru. Przez ten czas powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Można do tego wykorzystać np. piwniczkę pod altanką lub inne pomieszczenie przy zapewnieniu nocą dopływu chłodnego powietrz z zewnątrz.

● Miejsce dla owocowych W połowie września należy przygotować miejsce pod nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Powinno być ono starannie odchwaszczone, nawiezione nawozem organicznym (dobrze rozłożony kompost lub obornik) oraz wzbogacone nawozami mineralnymi, a zwłaszcza fosforem i potasem.

● Ostatnie zbiory ciepłolubnych Kończymy uprawę gatunków ciepłolubnych. Najpóźniej do połowy września likwidujemy grządki ogórków, później papryki, kawona i melona. Gdy wrzesień jest ciepły, a rośliny zdrowe to ostatnie pomidory, fasolę oraz dynię zwyczajną zbieramy dopiero przed pierwszymi przymrozkami.

Wysiewy Na początku września na grządkach warzywnych możemy jeszcze wysiewać rzodkiewkę odmian wczesnych, koper, rzeżuchę i rokiettę siewną. Do połowy września na przezimowanie i wiosenny zbiór wysiewamy buraki liściowe, szpinak i roszponkę.

● Robaczywienie marchwi Wąskie, ciemne korytarze w korzeniach marchwi świadczą o obecności larw połyśnicy marchwianki. Uszkodzone korzenie gniją i są gorzkie, nie nadają się do przechowywania. Należy jak najszybciej wykopać marchew, aby uniemożliwić wyjście larw z korzeni na zimowanie. Grządkę głęboko przekopujemy, co zniszczy larwy, które opuściły już korzenie. Warto wiedzieć, że uprawa współrzędna marchwi z porami ogranicza występowanie tego szkodnika.

● Turkuć podjadek Pod koniec września, w miejscach gdzie turkuć podjadek uszkodził najwięcej roślin warto wykopać doły i wypełnić je końskim nawozem, przysypać ziemią i oznaczyć palikiem. Wkrótce schowają się w nich turkucie. Późną jesienią lub wiosną należy wykopać obornik i wybrać z niego zwabione wcześniej szkodniki.

●  Ziołowe nalewki i winka Obfitość ziół zachęca do przygotowania z nich specyfików przydatnych w kuchni i domowej apteczce. W celach leczniczych warto sporządzić odpowiednie winko lub nalewkę. Na uspokojenie polecamy winko z 50 g liści melisy i 1 butelki białego wina. Rozdrobnione liście melisy zalewamy winem i macerujemy przez 5 dni, przecedzamy, zlewamy do butelek. Pijemy kilka razy dziennie po małym kieliszku (25 ml) jako środek uspokajający, przeciwskurczowy, przy migrenie, nerwicach, także w dolegliwościach miesiączkowania. Więcej na temat ziołowych winek i nalewek – we wrześniowym „Moim Ogródku”.

Bydgoszcz 31. 08. 2015r.


Szkolenie osób starających się o przydział działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy.


 

27 sierpnia 2015r. w siedzibie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców  w Bydgoszczy ulica Piotrowskiego 11, odbyło się kolejne szkolenie dla osób starających się o przydział działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych naszego Okręgu.

    W 2015r. szkolenia, odbywają się w ostatni czwartek każdego miesiąca o godzinie 15.00.

   Powyższe szkolenie ma na celu uświadomienie wszystkich starającym się o przydział działki o tym, że działka w ogrodzie działkowym to nie prywatna działka. Różnica posiadania działki w ogrodzie działkowym a ogrodzie własnościowym prywatnym polega na tym, że ziemia w ogrodzie przydomowym prywatnym jest własnością użytkownika, natomiast w ogrodzie działkowym jest własnością skarbu Państwa. Działkowiec wydzierżawia grunt od Skarbu Państwa za pośrednictwem Zarządu Ogrodu na określony czas użytkowania.

   Aby stać się użytkownikiem działki w ROD, należy podpisać z Zarządem Ogrodu  stosowną umowę dzierżawy lub też odkupując naniesienia altanę nasadzenia roślin itp. od poprzedniego użytkownika, przenieść prawa do działki wypełniając stosowny druk „Umowy przeniesienia praw do działki”.                        W celu  uwiarygodnienia umowy, zbywający prawa do działki i nabywca działki składają podpisy na umowie w obecności notariusza, po czym wraz z wnioskiem o zatwierdzeniu umowy przeniesienia, przedkładają Zarządowi Ogrodu do zatwierdzenia i wydania działki.

   Należy również nadmienić, że wszyscy użytkownicy działek w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Polskiego Związku Działkowców zobowiązani są do przestrzegania odpowiednich przepisów zawartych w Ustawie  z dnia 13 grudnia 2013r  oraz innych przepisów prawnych tzw. około ogrodowych, jak przepisy prawa budowlanego, ochronie przyrody, o podatkach, czystości i porządku w gminach oraz prawa lotniczego.

   Obecni na szkoleniu zapoznają się z historią ruchu działkowego, sposobem zagospodarowania i prowadzenia roślin ogrodniczych na działce. 

  Specjal. ds. ogrodnictwa
          Jan Malesza
raznazielono.pl


Porady ogrodnicze na lipiec - 13.07.2015

● Trawnik Latem trawa rośnie bardzo intensywnie i wymaga koszenia co 7–10 dni. Jeśli spodziewane są upalne dni, nie przerywamy koszenia, ale trawę ścinamy wysoko (na 6 cm), co pozwoli uniknąć jej przesuszenia. Podczas upałów uważajmy też z nawożeniem, gdyż tylko intensywne podlewanie jest w stanie dobrze rozpuścić nawóz (niedostatecznie rozpuszczony może popalić i oszpecić murawę).

● Podlewanie Opady naturalne nie zaspokajają w pełni potrzeb wodnych roślin. Występujące susze zmuszają do sięgania po inne sposoby nawadniania. Z pomocą przychodzi sprzęt techniczny – niezliczone typy zraszaczy, minizraszaczy, pistoletów, węży porowatych linii kroplujących... Każdy może wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie, a nawet poszczególne części ogrodu nawadniać różnymi metodami. Zainteresowanych tematem sprawnego podlewania odsyłamy po szczegóły do lipcowego „Działkowca”.

● Oczko wodne W upalne lato woda z oczka paruje szybciej, dlatego należy uzupełniać jej braki. Problemem mogą być także glony, które teraz nadmiernie się rozrastają. Aby ograniczyć ich rozwój, należy utrzymywać pH wody w zakresie 6,5–7,5, czyścić dno i filtrować wodę (najlepiej filtrami UV). Dobrym rozwiązaniem będą też fontanny, małe kaskady lub pompy napowietrzające, które wprawiają wodę w ruch.

● Co dolega roślinom? To pytanie zadajemy sobie po zauważeniu na liściach roślin niepokojących plam, wybrzuszeń, zniekształceń… Najczęściej sądzimy, że są to objawy choroby, tymczasem mogą być one efektem błędów w nawożeniu. Z „Działkowca” można dowiedzieć się czego brakuje roślinom gdy np. żółkną ich najmłodsze liście, czego – gdy żółkną wierzchołki roślin, brunatnieją lub zasychają oraz dlaczego u truskawki są zredukowane owoce widoczne jako zbite skupienie nasion ze znikomą ilością miąższu. Warto wiedzieć, że temat tajemniczych objawów na liściach i owocach jest kontynuowany w „Działkowcu” już od wydania majowego.

● Smoothie dla zdrowia Ostatnio coraz więcej uwagi przywiązuje się do zdrowego trybu życia i odżywiania się. Nie bez znaczenia jest również kaloryczność spożywanych posiłków. Wszystkie te warunki spełnia smoothie – orzeźwiający, sycący (!) napój ze zmiksowanych owoców i warzyw – niskokaloryczna bomba witaminowa. Jeśli dodamy do niego odpowiednie składniki, przyspieszy nam przemianę materii, dzięki czemu uzyskamy efekt odchudzający. Jak rozpocząć przygodę ze smoothie, jakie stosować do niego dodatki, jakie smoothie zaproponować dzieciom, aby „przemycić” do ich jadłospisu zdrowe warzywa lub owoce? – odpowiedź w lipcowym „Moim Ogródku”.

● Z grządki do garnka Spędzamy w ogrodzie dużo czasu, warto więc pokusić się o przygotowanie tam różnych potraw z wykorzystaniem warzyw i ziół z ogrodu. W lipcowym „Działkowcu” podanych jest wiele przepisów na takie szybkie do przygotowania obiady – warto je wypróbować tego lata!

● Słońce – bezpieczniej Umiarkowane eksponowanie ciała na działanie słońca sprzyja dobremu samopoczuciu i ma korzystny wpływ na zdrowie. Jednak gdy przesadzimy, możemy mieć poważne problemy. Z lipcowym „Działkowcem” można poznać podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych, co przy obecnie panującej pogodzie, pozwoli uniknąć wielu przykrych dla zdrowia i urody konsekwencji.

● Weź udział w konkursie! Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza do udziału w konkursie „Moja Działka”. Ogólne zasady są proste –­ wystarczy do 21 września wysłać na adres ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa lub redakcja@dzialkowiec.com.pl zgłoszenie zawierające opis i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze, kosmetyki roślinne. Co tydzień jest też przydzielana dodatkowa nagroda. Szczegóły konkursu – w „Działkowcu” i na www.dzialkowiec.com.pl. Zapraszamy!

● Wykopujemy cebulowe Wykopujemy cebulki tulipanów, narcyzów i wielu innych. Pozostawiamy je do obeschnięcia na 2-3 tygodnie w ciepłym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Następnie oczyszczamy z resztek ziemi, dosuszamy i przechowujemy w ażurowych skrzynkach aż do momentu sadzenia u schyłku lata. Warto wiedzieć, że poszczególne gatunki kwiatów cebulowych wymagają innego terminu wykopywania a później sadzenia – po szczegółowe informacje na ten temat odsyłamy do „Działkowca”.

● Dzielenie kosaćców W lipcu, po kwitnieniu, dzielimy kosaćce (irysy). Zabieg przeprowadzamy co 3–4 lata, kiedy kłącza są silnie rozrośnięte. Karpę wykopujemy widłami. Młode części odcinamy ostrym nożem i sadzimy płytko co 30–50 cm. Liście ścinamy do połowy długości.

● Pnącza na lato Pnącza są roślinami o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzą się w ogrodzie, jak i na balkonie oraz tarasie. Sprzedawane są w pojemnikach, dlatego łatwo przyjmą się nawet jeśli posadzimy je w środku lata! A każdy może znaleźć coś dla siebie – od słodko pachnących wiciokrzewów, spektakularnych różnokolorowo kwitnących powojników, po pstrolistne  aktinidie, zachwycające zielono-biało-różowymi liśćmi wiosną i smacznymi owocami a’la kiwi jesienią. Zainteresowanych tematem pnączy do ogrodu i na taras odsyłamy do „Działkowca”, a po tanie sadzonki tych niezastąpionych roślin – na www.dzialkowiecsklep.pl (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34).

● Żółknięcie i opadanie igieł Są to objawy żerowania przędziorka sosnowca. Najsilniej atakuje on świerki, zwłaszcza odmianę Conica. Inwazji szkodnika sprzyjają susza i wysoka temperatura. W lipcu zwalczanie jest mniej skuteczne niż wiosną, ale warto opryskać zasiedlone rośliny preparatem Polysect 003 EC.

● Po kwitnieniu Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin. Poprawia to wygląd oraz korzystnie działa na wzrost roślin. Czasem pobudza do ponownego kwitnienia (goździk pierzasty, ostróżka, krzewuszka, lawenda).

● Czarna plamistość liści róż Po stwierdzeniu pierwszych objawów rośliny opryskujemy kilkakrotnie, co 10 dni, stosując przemiennie: Score 250 EC, Dithane Neo Tec 75 WG, Baymat Ultra 0,015 AE. Należy usuwać opadłe liście i wycinać porażone pędy. Opryskiwać roztworem sody oczyszczonej: 1 l ciepłej wody i 1/4 łyżeczki sody (2 razy, co 2 tygodnie).

● Rozmnażamy sukulenty Lipiec jest dobrym miesiącem na rozmnażanie rojników i rozchodników. W przypadku rojników oddzielamy rozetki z kawałkiem pędu i delikatnie zagłębiamy w przepuszczalnym podłożu z dodatkiem piasku. Wierzchołkowe części pędów rozchodników tniemy zwykle na sadzonki i umieszczamy w podłożu. U niektórych gatunków, np. rozchodnika okazałego lub karpackiego można też sporządzać sadzonki liściowe, jednak w tym przypadku na gotowe rośliny musimy poczekać nieco dłużej.

● Truskawki po zbiorach Do 2 tygodni po zakończonym zbiorze owoców, na truskawkach dwu- i trzyletnich przycinamy liście 5–7 cm nad ziemią, tak aby nie uszkodzić środkowej części rośliny (serca). Po ścięciu i wygrabieniu liści rośliny zasilamy niewielką dawką saletry amonowej i obficie podlewamy.

● Grządki pod truskawki Na miejscu przeznaczonym pod truskawki wysiewamy nasiona gorczycy na nawóz zielony, który na początku września przekopiemy z wierzchnią warstwą gleby, wzbogacając ją w dodatkową ilość związków organicznych (próchnicy).

● Śliwa Od połowy lipca latają motyle drugiego pokolenia owocówki śliwkóweczki. W ustaleniu terminu zabiegu chemicznego pomocne są pułapki feromonowe (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34, cena 21,90 zł), na które wyłapują się samce. Zawiesza się je na drzewach w połowie lipca. Pod koniec lipca i na początku sierpnia (gdy na pułapkach odłowiły się już pierwsze owocówki) drzewa późnych odmian opryskujemy preparatem Calypso 480 SC. Można również stosować napar z bylicy piołun w rozcieńczeniu 1:3.

● Cięcie letnie W drugiej połowie lipca przeprowadzamy cięcie letnie jabłoni szczepionych na podkładkach silnie rosnących i półkarłowych. Poprawi to wybarwienie jabłek. Cięcie polega na usunięciu nadmiaru tegorocznych, silnych, zwykle pionowo rosnących przyrostów. Pozostawiamy pędy krótsze o   długości 30 cm oraz łukowato wygięte do dołu, rosnące ukośnie lub poziomo.  Pędy wyrastające tuż obok jabłek skracamy nad 4.–5. liściem. Cięcie rozpoczynamy od odmian, których zbiór przypada w drugiej połowie sierpnia, a następnie tych dojrzewających we wrześniu. Od przeprowadzonego cięcia do zbioru musi upłynąć minimum 3–4 tygodni.

● Prace w warzywniku Puste grządki po strączkowych bądź wczesnych kapustnych obsadzamy kolejnymi gatunkami. Sadzimy rozsadę kopru włoskiego (fenkułu), kalarepy, kalafiora i niskie odmiany jarmużu. Siejemy nasiona rzodkwi i rzepy, a na rozsadniku, w drugiej połowie miesiąca, nasiona sałaty i kapusty pekińskiej. Nawozimy gatunki, które tego wymagają, szczególnie obficie plonujące. Systematycznie odchwaszczamy zagony, ścieżki pomiędzy nimi, w miarę możliwości, możemy ściółkować materiałem roślinnym. Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu warzyw, zwłaszcza w okresach suszy. Najlepiej wykorzystywać w tym celu wodę odstałą lub deszczówkę.

● Zaraza na pomidorze Gdy w lipcu jest temperatura poniżej 18oC, choroba opanowuje pomidory bardzo szybko. Silnie porażone liście i owoce usuwamy. Rośliny opryskujemy co 5–7 dni przemiennie preparatami: Amistar 250 SC, Curzate M 72,5 WP, Signum 33 WG, Timorex Gold 24 EC.

● Ogórek Pojawiają się już pierwsze objawy mączniaka rzekomego dyniowatych (na liściach nieregularne chlorotyczne, później brunatne plamy). Chorobie sprzyjają chłodne i wilgotne noce (15–16°C, długo utrzymująca się mgła) oraz słoneczne dni. Zwalczanie należy wykonywać po wystąpieniu pierwszych objawów, co 7–10 dni aż do zakończenia zbiorów, stosując Timorex Gold 24 EC (środek biologiczny), Ridomil Gold MZ.

● Bezpłatne broszury dla działkowców W siedzibie zarządu ogrodu czekają na działkowców bezpłatne broszury ogrodnicze przygotowane w dużym nakładzie na zlecenie Krajowej Rady PZD. Dotyczą one niezwykle ważnych na działce tematów:

1. Jak wytwarzać i stosować kompost

Kompost to najlepszy i najtańszy nawóz organiczny. Łatwo zrobić go samemu, bez wydania nawet złotówki! To szybki sposób pozbycia się wszelkich odpadów organicznych. W myśl Regulaminu ROD każda działka powinna być wyposażona w kompostownik, a działkowiec ma obowiązek kompostowania odpadów pochodzenia organicznego. Broszura zachęca do kompostowania i wyjaśnia, krok po kroku, jak łatwo jest zrobić kompost. Dodatkowo, zawiera praktyczne rady: np. jak zrobić kompost z liści lub trawy, jak kompostować w bruzdach lub na podwyższonej grządce, jak rozwiązać problemy pojawiające się czasem podczas kompostowania.

2. Rady dla stosujących „chemię”

Chemiczne środki ochrony roślin najczęściej stosujemy, gdy inne metody zwalczania szkodników i chorób roślin nie dają efektów. Stosując je należy jednak dysponować podstawową wiedzą, tak aby nie zaszkodzić sobie i rodzinie, sąsiadom, chronionym roślinom, pszczołom oraz innym organizmom pożytecznym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. co decyduje o skuteczności zabiegu ochrony, jak bezpiecznie pryskać rośliny, jakie środki wybierać, co zrobić z pustymi opakowaniami.

3. Letnie cięcie krzewów ozdobnych

Koniec wiosny i lato to termin cięcia niektórych ozdobnych krzewów i pnączy. Cięcie to pozytywnie wpływa na ich pokrój, a także kwitnienie w roku następnym. Z ulotki można dowiedzieć się m.in. o cięciu pobudzającym kwitnienie, znaczeniu usuwania przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych, zasadach i technice cięcia róż, pnączy i roślin żywopłotowych. Rysunki instruktażowe pomogą poprawnie przeprowadzić ten zabieg.

4. Ściółkowanie gleby

Ściółkując glebę uzyskujemy wiele korzyści, np. zmniejszenie zachwaszczenia, poprawę wilgotności i właściwości termicznych gleby, podbudzenie życia glebowego, ochronę przed erozją.  Powszechnie wiadomo, że ściółkowane rośliny lepiej rosną, lepiej też wyglądają. Z ulotki można dowiedzieć się czym okrywać glebę (ściółki organiczne, mulcze czyli ściółki z własnej działki, ściółki syntetyczne, ściółki z roślin fitosanitarnych czyli hamujące rozwój chorób i szkodników a wspomagające rozwój ściółkowanych roślin), jak rozkładać ściółkę, jak nawozić ściółkowane rośliny, co zrobić ze zużytą ściółką.

5. Cięcie letnie  roślin sadowniczych

Drzewa pestkowe (wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i morele), orzechy włoskie, porzeczki, winorośl, maliny, agrest, aronię, jeżynę, borówkę wysoką, jagodę kamczacką można i należy ciąć latem. Dzięki tej broszurze można dowiedzieć się dlaczego jest to takie ważne oraz jak ciąć poszczególne gatunki.

6. Działka dla rodziny z dziećmi

To ciekawa propozycja zagospodarowania działki w taki sposób, aby mogła ona konkurować atrakcyjnością z placem zabaw, a jednocześnie każdy z członków rodziny znalazł miejsce dla siebie. Poza podstawowymi informacjami na temat wyboru miejsca na kącik zabaw dla dzieci, jego zagospodarowania i zalecanych materiałów, broszura wzbogacona jest w konkretne projekty dla dzieci w różnym przedziale wiekowym.

Warto odebrać broszury i skorzystać z zawartej w nich wiedzy z pożytkiem dla własnego zdrowia, urody działki i oszczędności portfela. 
Porady ogrodnicze na czerwiec - 16.06.2015

BumblebeePorady ogrodnicze na maj - 11.05.2015

● Konkurs dla każdego Redakcja miesięcznika „Działkowiec” zaprasza każdego użytkownika działki do udziału w konkursie „Moja Działka”. Konkurs będzie ogłoszony w czerwcowym wydaniu miesięcznika oraz na stronie internetowej www.dzialkowiec.com.pl. Ogólne zasady konkursu są proste –­ wystarczy do 21 września wysłać zgłoszenie zawierające opis (dający wyobrażenie o zagospodarowaniu i funkcjonalności całej działki) i co najmniej 10 zdjęć przedstawiających całość lub najciekawsze fragmenty działki. Zgłoszenia mogą być przesyłane na adres Wydawnictwa (ul. Bobrowiecka 1, 00-728 Warszawa) lub elektronicznie – redakcja@dzialkowiec.com.pl Nagrodami w konkursie są wartościowe kominki ogrodowe, wędzarnie i kosiarki, narzędzia ogrodnicze a także kosmetyki roślinne. Przez cały okres trwania konkursu, tj. od 1 czerwca, co tydzień będzie  przydzielana dodatkowa nagroda ufundowana przez Wydawnictwo „działkowiec”. Wszystkie przychodzące zgłoszenia będą publikowane (w postaci przykładowych zdjęć) na witrynie internetowej www.dzialkowiec.com.pl. Każde z nich będzie mogło być ocenione przez internautów. Co tydzień autor najlepiej ocenionego w ten sposób zgłoszenia zostanie uhonorowany nagrodą specjalną, ufundowaną przez Wydawnictwo „działkowiec”. Uwaga: co tydzień przydzielana będzie też dodatkowa nagroda jednemu z internautów oceniających zgłoszenia konkursowe! Zapraszamy do udziału w konkursie!

● Letnie cebulowe Do połowy maja sadzimy do gruntu wiele kwitnących latem roślin cebulowych. Mieczyki sadzimy na głębokość równą trzykrotnej wysokości bulw. Dalie przed sadzeniem warto podzielić, aby uzyskać więcej roślin. Sadząc bulwy uważamy, aby pąki znalazły się 2–5 cm pod powierzchnią ziemi. Kto nie ma zeszłorocznych karp i bulw, może je zamówić w sklepie wysyłkowym tel. 22 101 34 34. W sprzedaży jest wiele odmian zróżnicowanych pod względem siły wzrostu, jak i kształtu i koloru kwiatów.

● Krzewy W maju kwitnie wiele krzewów i w tym czasie wymagają one intensywnego podlewania. Po kwitnieniu, przycinamy ich pędy, aby nie zawiązały się nasiona oraz aby skorygować kształt korony. W drugiej połowie maja przycinamy żywopłoty z ligustru i bukszpanu, gdyż młode przyrosty są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Regularnie usuwamy dzikie odrosty z podkładek.

● Ogród spektakularny Czasem wystarczy na rabacie dosadzić kilka wyjątkowych roślin, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. W takiej roli sprawdzą się np. piwonie ITOH (połączenie piwonii drzewiastych i bylinowych), których olbrzymie kwiaty często mają nietypowe dla piwonii kolory – żółty lub łososiowy. Uwagę przyciągną też 20 cm bordowe bądź różowe kwiaty hibiskusa bagiennego – zimującej w gruncie byliny. Spektakularnie zaprezentują się też oryginalne odmiany jaskrów, liliowców i lilii, begonii i pacioreczników. Te i inne rarytasy można zamówić wysyłkowo tel. 22 101 34 34 lub na www.dzialkowiecsklep.pl  Warto wiedzieć, że teraz na cebule, kłącza i bulwy przysługuje 40% rabat (oferta ważna do wyczerpania zapasów)!

● Ciepłolubne jednoroczne Druga połowa maja to pora na siew roślin rocznych wrażliwych na niskie temperatury (np. dynia ozdobna, fasola wielkokwiatowa, łubin Hartwega, nasturcja). Gatunki te wysiewamy bezpośrednio do gruntu, gdyż nie lubią przesadzania.

● Do pojemników Kupujemy rośliny balkonowe. Przed sadzeniem myjemy używane donice i skrzynki. U nowych sprawdzamy, czy mają otwory na dnie. Zwracamy uwagę na zdrowotność roślin, rozkrzewienie i ilość pąków kwiatowych. Sadząc różne gatunki do jednego pojemnika, łączmy rośliny o podobnych wymaganiach wodnych. Rośliny sadzimy około 20 cm od siebie, obficie podlewamy i przez kilka dni chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

● Bądź na czasie! W ogrodzie trwa najbardziej pracowity okres – pielimy, grabimy, kopiemy, sadzimy, przycinamy… Aby zrobić wszystko „jak trzeba” i cieszyć się latem pięknym i zadbanym ogrodem, warto skorzystać z porad miesięczników „Działkowiec” i „Mój Ogródek”. Pomogą one zaplanować prace, podpowiedzą kiedy, co i jak wykonać, aby odniosło najlepszy rezultat, jak zwalczyć najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin, wybrać nawóz, przyciąć drzewko, zmodernizować altanę działkową, zbudować małą architekturę... Warto wiedzieć, że kto prenumeruje oba pisma, dostaje 6 miesięcy prenumeraty „Mojego Ogródka” gratis, a także liczne rabaty na zakupy w sklepie wysyłkowym www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34!

Zapraszamy do lektury!

● Ochronić pszczoły Wszystko kwitnie, zwłaszcza po ostatnich opadach rośliny intensywnie rozwijają się. Niestety taka pogoda sprzyja chorobom grzybowym, które najczęściej zwalczamy „chemią”. Róbmy to jednak mądrze, czyli tak aby przy okazji nie wytruć owadów zapylających i innych pożytecznych. Używajmy tylko preparatów bezpiecznych dla pszczół (oznaczenie na opakowaniu) i pryskajmy najlepiej przed wieczorem (po zakończonym oblocie). Dodatkowo można wykonać lub kupić ekohotel dla owadów, w którym poza pszczołami samotnicami (np. bezżadłowe murarki) osiedli się wiele innych pożytecznych owadów. Więcej na ten temat w „Działkowcu” i „Moim Ogródku”.

● Dbam o przyrodę – kompostuję Kompostowanie to najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób oddania ziemi części tego, co z niej zebraliśmy. Zamiast wyrzucać na śmietnik (lub co gorsza – spalić!) np. skoszoną trawę, ściółkę, resztki kwiatów, pędów i chwasty, przeznaczmy je do kompostowania. Dzięki temu za darmo uzyskamy bogaty w próchnicę nawóz organiczny i bez kosztów pozbędziemy się kłopotliwych resztek. Zainteresowanych tematem szybkiego kompostowania odsyłamy do „Działkowca”. Warto też wiedzieć, że pod koniec maja trafi do ogrodów bezpłatna broszurka PZD na temat wytwarzania i stosowania kompostu. Warto o nią pytać w zarządach ogrodów, które zobowiązane będą do jej rozprowadzenia wśród działkowców. 

● Mniszek z dobrej strony Warto skorzystać z niezwykłych właściwości tej rośliny i zamiast tępić i wyrzucać – wykorzystać zebrane liście, kwiaty, a nawet korzenie dla własnego pożytku. Wiosną warto przejść kurację oczyszczająco-wzmacniającą z wykorzystaniem liści mniszka, które mają silne właściwości antyoksydacyjne i są zalecane w prewencji nowotworowej. Kwiaty zalecane są głównie w nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli z uporczywym kaszlem. Więcej o dobrodziejstwach dla zdrowia i urody, w tym sprawdzone przepisy na syrop i sok z mniszka, można przeczytać w majowym „Działkowcu”.

● Sposób na ból pleców Jak zorganizować prace ogrodowe, gdy należymy do osób, którym doskwiera ból pleców? Przede wszystkim sadźmy takie rośliny, do których nie trzeba się schylać (np. pienne) lub uprawiajmy tak, aby nie było to konieczne (podwyższone grządki, skrzynie uprawowe). Ważny jest też wybór odpowiednich narzędzi, pozycja przy pracy, efektywny odpoczynek. Więcej o sposobach na ból pleców można przeczytać w „Działkowcu”.

● Nawożenie w sadzie Nowo posadzone drzewka i krzewy należy w drugiej połowie maja zasilić azotem. Stosujemy nawóz szybko działający – saletrę amonową, w ilości 10–15 g pod drzewko. Ponieważ system korzeniowy nowo posadzonych drzewek zajmuje małą powierzchnię, nawóz należy rozsiać równomiernie wokół pnia. Nie sypiemy nawozu tuż przy pniu!

● Formowanie koron drzewek owocowych W końcu maja u młodych drzewek rozpoczynamy formowanie koron. Aby uzyskać mocną, odporną na rozłamania koronę należy 2–3, czasem 4 pędy wyrastające poniżej przewodnika odgiąć tak, aby kąt między pędem a przewodnikiem był zbliżony do prostego. Pędy najłatwiej odgina się za pomocą drewnianych klamerek. Klamerki zakłada się na przewodnik odginając ostrożnie do poziomu wyrastający pęd (gdy ma 7–10 cm). Po 2–3 tygodniach klamerki można już zdjąć.

● Cięcie winorośli Aby zebrać smaczne i dorodne owoce, winorośl należy regularnie ciąć. Cięcie główne – zimowe uzupełniamy letnim, które zapobiega zagęszczeniu krzewu. Ciecie wykonujemy od połowy maja do września. Cięcie to obejmuje wyłamywanie nadmiaru latorośli, uszczykiwanie wierzchołków latorośli, usuwanie nadmiaru kwiatostanów. Po szczegółową instrukcję, wraz z terminarzem prac, odsyłamy do „Mojego Ogródka”.

● Majowa susza Jest szczególnie niebezpieczna dla nowo posadzonych roślin oraz na glebach lekkich. Rośliny należy podlewać stosując 5 l wody pod krzew i 10 l wody pod drzewko. Wokół roślin warto uformować z ziemi misę ułatwiającą podlewanie.

● Co mówią chwasty Rośliny porastające okolicę są cennym źródłem informacji o glebie. Ich masowe pojawienie się w danym miejscu może świadczyć o nadmiarze/niedoborze składników pokarmowych lub błędach w uprawie. Wśród chwastów są takie, które uważa się za wskaźnikowe, bo rosną tylko na określonym typie gleb, np. na glebach kwaśnych – fiołek trójbarwny, koniczyna i szczaw polny, a na zasadowych – gorczyca polna, podbiał, mak polny, tobołki. Pozytywnie o glebie świadczy występowanie chwastów charakterystycznych dla stanowisk żyznych, np. komosy, pokrzywy, gwiazdnicy. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do majowego „Działkowca”.

● Warzywa ciepłolubne Wysadzimy je dopiero po Zimnej Zośce (po 15 maja), ale wcześniej warto rośliny wystawiać na dzień do ogrodu aby się zahartowały. Dotyczy to również rozsady, którą kupimy. Dzięki hartowaniu rośliny łatwiej zniosą zmianę warunków uprawy po wysadzeniu na miejsce stałe. Pamiętajmy, że hartując rozsadę powinniśmy też ograniczyć podlewanie.

Wybiegniętą rozsadę pomidora można posadzić trochę głębiej, niż rosła w doniczce. Selery natomiast sadzimy bardzo płytko (ogonki liściowe muszą znajdować się nad ziemią). Od połowy miesiąca sadzimy rozsadę bazylii i majeranku a także rozsadę karczocha i karda. Możemy też uprawiać inne gatunki ciepłolubne jak oberżyna, melon, arbuz. Więcej na temat sadzenia roślin ciepłolubnych (pomidor, papryka, ogórek, bakłażan, melon) można przeczytać w „Działkowcu”.

● Siew warzyw Wysiew ogórka i innych dyniowatych oraz fasoli, które są gatunkami ciepłolubnymi, wykonujemy, gdy nie ma już ryzyka przymrozków, do ziemi ogrzanej i niezbyt wilgotnej. Lepiej opóźnić wysiew, niż siać nasiona w zimną i wilgotną glebę, co może znacznie spowolnić i zmniejszyć wschody. Na początku maja wysiewamy ostatnią partię wiosennych rzodkiewek. Od początku maja wysiewamy odmiany marchwi i buraków na zbiór letni i jesienny oraz dosiewamy koper, majeranek, cząber, kolendrę i inne zioła. W drugiej połowie maja wysiewamy kukurydzę.

● Plamy na liściach Pomimo naszej troski na roślinach często pojawiają się plamy i przebarwienia. Czasem są one wynikiem infekcji grzybami i bakteriami chorobotwórczymi, a czasem objawami niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych. Z „Działkowca” można dowiedzieć się jak rozpoznać z czym mamy do czynienia oraz jak rozwiązać problem. Liczne zdjęcia ułatwią nam prawidłową diagnozę i podjęcie odpowiednich kroków.

● Szkodniki zawiązków jabłoni Pod koniec kwitnienia jabłoni wylęgają się larwy owocnicy jabłkowej i wgryzają się do zawiązków, najczęściej kierując się do gniazda nasiennego. Część larw żeruje płytko pod skórką. Uszkodzone miejsca korkowacieją tworząc blizny otaczające owoc. Liczebność owocnic można ograniczyć poprzez systematyczne zbieranie i niszczenie opadłych zawiązków z żerującymi w nich larwami. Unika się w ten sposób schodzenia larw do gleby, z której wyleciałyby owady dorosłe w następnym roku.

● Mączniak jabłoni Na jabłoniach wycinamy wszystkie pastorałowato wygięte pędy z liśćmi pokrytymi białym, mączystym nalotem. Bezpośrednio po kwitnieniu warto opryskać drzewa roztworem preparatów siarkowych (uwaga! należy unikać zabiegów w słoneczne, upalne dni, gdyż mogą wystąpić poparzenia liści).

● Przeciw gniciu truskawek Jeżeli na początku kwitnienia truskawek będzie panowała ciepła i deszczowa pogoda, należy przeprowadzić zabieg zwalczający szarą pleśń (następuje wtedy infekcja roślin) stosując Polyversum WP (preparat biologiczny) do 3 razy w sezonie.

● Owoce bez robaka Sprawcą robaczywienia czereśni i wiśni jest nasionnica trześniówka. W jej zwalczaniu duże znaczenie ma precyzyjne określenie terminu wylotu muchówek. Pomogą w tym żółte tablice lepowe i pułapki feromonowe (dostępne wysyłkowo tel. 22 101 34 34), które w maju rozwiesza się w koronach drzew. Po 7 dniach od zauważenia pierwszych much na pułapkach i ponownie po 14 dniach, drzewa opryskujemy preparatem Calypso 480 SC. W okresie poprzedzającym wylot nasionnicy, można pod czereśnią, w obrębie korony szczelnie rozłożyć włókninę. Po szczegółową instrukcję ochrony owoców przed szkodnikiem odsyłamy do majowego „Mojego Ogródka”.

● Brunatna zgnilizna Choroba powoduje zasychanie kwiatostanów i krótkopędów, a później masowe gnicie owoców. Aby ją powstrzymać zaleca się w okresie kwitnienia, zwłaszcza przy długotrwałych opadach, opryskiwanie wrażliwych na chorobę odmian wiśni, czereśni i śliw preparatami: Signum 33 WG, Switch 62,5 WG.

● Ślimaki bez skorupki Potrafią błyskawicznie zjeść wysadzoną sałatę lub kapustę, a w późniejszym okresie prawie wszystko, co wyrośnie w ogródku. Już teraz warto rozpocząć działania ograniczające ich liczebność – a jest w czym wybierać – od prostych zabiegów agrotechnicznych, stosowania barier i roślin odstraszających, po pułapki ułatwiające ich wyłapanie oraz preparaty biologiczne. Po skuteczne sposoby na ślimaki odsyłamy do „Mojego Ogródka”.

● Na bukszpanie Pozwijane wierzchołkowe liście w kształcie główki kapusty świadczą o zaatakowaniu krzewów przez miodówkę bukszpanową. Larwy podczas żerowania wydzielają rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici, co widoczne jest w pierwszej połowie maja. Systematyczne przycinanie bukszpanu ogranicza liczebność miodówki.

 Informacja z praktycznych pokazów prześwietlania drzew i krzewów

OZ PZD w Bydgoszczy

Okręgowy Zarząd PZD w Bydgoszczy działając w oparciu o Uchwałę Krajowej Rady PZD podjął uchwałę o przeprowadzeniu pokazów prześwietlania oraz cięcia sanitarnego i formującego drzew i krzewów.
Pokazy rozpoczęto od połowy marca i trwać będą do połowy maja.
Pokazy zostały zorganizowane w wybranych Rodzinnych Ogrodach Działkowych leżących w obrębie dużych skupisk ogrodów i tzw. Kolegiach Ogrodowych.
Pokazy prowadził instruktor ds. ogrodnictwa przy współudziale Społecznych instruktorów Okręgowych i Ogrodowych.
Do pokazów w każdym ROD wybierano działki z zestawem drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, nie zawsze należycie zadbane i fachowo prowadzone pod względem zasad agrotechnicznych.
Przed rozpoczęciem pokazów prowadzący pokazy zwrócił zebranym na potrzebę wykonywania zabiegów, gwarantujących lepsze plonowanie. Zadbane drzewa, krzewy sprawiają poprawne wrażenie i mają pozytywny wpływ na ogólny porządek w Ogrodzie. Zwrócił również uwagę na potrzebę utrzymywanie należytego porządku w Ogrodach i na działkach.
Przed rozpoczęciem pokazów prowadzący dokonał również prezentacji potrzebnego sprzętu do prześwietlania drzew.
Zwrócił uwagę na różnicę w budowie anatomicznej i morfologicznej poszczególnych gatunków drzew rosnących na działce na różnicę w budowie i rodzaje pędów występujących na poszczególnych gatunkach jak sakwy, sęczki i prądki. Omówił wpływ podkładek karłowych i półkarłowych na wzrost, owocowanie i wielkość korony poszczególnych gatunków drzew. Zapoznał z metodami cięcia.
Obecnym na pokazach zwracano uwagę na budowę korony silnie rosnących nie ciętych oraz na tworzenie różnych form z drzew iglastych.
Po zakończeniu prześwietlenia drzewa silnie rosnącego zapytano zebranych czy zauważyli różnicę między drzewem nie ciętym i po jego prześwietleniu.
Omówione zostały różnice w budowie sekatorów ręcznych ich wartości techniczne, piłek, pił łańcuchowych bardzo potrzebnych do cięcia grubych konarów i do żywopłotów.
Działkowcy z zainteresowaniem przyjmowali prowadzących pokazy. Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy związane z cięciem odmładzającym i sanitarnym oraz cięcie prześwietlające drzew przerośniętych i wysokich rosnących na starych podkładkach generatywnych, silnie rosnących a także brzoskwini.
W miesiącu kwietniu pokazy obejmowały również pokazy cięcia drzew ozdobnych. Prowadzący praktycznie przedstawił sposób wycinania różnych form, kształtów z drzew ozdobnych głównie iglaków.
Praktyczne pokazy trwały 2-3godziny.
W wielu przypadkach po zakończeniu pokazów instruktor ds. ogrodnictwa wraz Społecznym Instruktorem oraz Prezesem ROD przechodził przez Ogród i udzielał wszystkim zainteresowanym działkowcom porad indywidualnych.
Bydgoszcz dnia 17.04.2015r.
Instruktor ds. ogrodnictwa Jan MaleszaPorady ogrodnicze na kwiecień - 14.04.2015

● Wiosenne porządki Pogoda sprzyja przebywaniu na działce i wiosennym porządkom. Odkrywamy rośliny, usuwamy uschnięte, zeszłoroczne pędy i liście bylin, przycinamy gałęzie. Podczas tych prac gromadzimy dużo odpadków organicznych, które warto kompostować (pamiętajmy o zakazie ich spalania – w większości gmin naruszenie go skutkuje grzywną!). Na działce nic nie powinno się zmarnować. Również odpadki kuchenne nadają się do kompostowania. Nowoczesne termokompostowniki i stymulatory procesu kompostowania umożliwiają uzyskanie wartościowego nawozu już w 4 miesiące! Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu mniej widocznym i ocienionym. W sprzedaży są estetyczne i pojemne termokompostowniki oraz stymulatory (www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34), warto z nich skorzystać w tym sezonie i samemu tanio wyprodukować najlepszy dla roślin nawóz organiczny. Więcej o kompostowaniu – w „Działkowcu” i „Moim Ogródku”.

● Cebulowe na lato Od połowy kwietnia sadzimy rośliny cebulowe, takie jak lilie, dalie, pacioreczniki i mieczyki, a także mniej znane – eukomisy, galtonie, iksje, jaskry, kalie. To niezwykle dekoracyjne rośliny, których urodę i zapach docenimy latem. Spośród tysięcy odmian, wiele ciekawych i niespotykanych gdzie indziej, znajdziemy w sklepie wysyłkowym na www.dzialkowiecsklep.pl tel. 22 101 34 34.

● Chronić, ale mądrze! Stosowanie środków ochrony roślin wymaga rozwagi, tak aby przy okazji zabiegu nie zaszkodzić sobie, sąsiadom oraz nie wytruć owadów zapylających i innych organizmów pożytecznych, które – gdy im nie przeszkadzamy – często same potrafią skutecznie ograniczyć szkodniki. Zwracajmy więc uwagę aby stosowane preparaty były właściwie dobrane oraz selektywne (tzn. zwalczały tylko to, co chcemy zwalczyć) i bezpieczne dla pszczół. Powinniśmy je stosować wcześnie rano albo wieczorem, przed/po oblocie pszczół. Więcej na temat bezpiecznego i skutecznego stosowania chemicznych środków ochrony roślin można przeczytać w kwietniowym „Działkowcu”.

● Przytulanie na zdrowie Sylwoterapia, nazywana również drzewoterapią, to wspomaganie leczenia organizmu poprzez przebywanie blisko drzew. Poprawia nastrój, powoduje spadek hormonu stresu, wzmacnia układ odpornościowy – to tylko niektóre zalety sylwoterapii. Jak wybrać odpowiednie drzewo, jak się do niego przytulić aby odnieść największe korzyści oraz sąsiedztwa jakich drzew zdecydowanie unikać? – po praktyczne rady odsyłamy do kwietniowego „Działkowca”.

● Dobrze zaplanuj W sprzedaży pojawiło się wiele nowych, ciekawych odmian – piękniejszych, plenniejszych i mniej podatnych na choroby. Przed zakupem zawsze trzeba poznać docelowe rozmiary roślin oraz ich wymagania – w przeciwnym razie za kilka lat mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Po sprawdzone informacje o roślinach odsyłamy do miesięczników „Działkowiec” i „Mój Ogródek”. W każdym numerze prezentowane są ciekawe gatunki i odmiany ze szczególnym uwzględnieniem wymagań amatorskiej uprawy. A udane zakupy można zrobić na www.dzialkowiecsklep.pl (sprzedaż wysyłkowa tel. 22 101 34 34). Poza sprawdzonymi gatunkami i odmianami roślin ozdobnych i sadowniczych oferowane jest tam mnóstwo roślinnych rarytasów, o które trudno gdzie indziej, jak np. lilie drzewiaste, mini kiwi, borówki o różowych owocach, jagoda goji czy licencjonowane odmiany róż.

● Sadzenie roślin Nie kupujmy roślin przesuszonych, przemarzniętych, połamanych, chorych. Tylko te dobrej jakości szybko ukorzenią się i rozpoczną wzrost. Kupione rośliny trzeba jak najszybciej posadzić i obficie podlać. Warto zastosować też szczepionkę mikoryzową, zwłaszcza u borówki, różaneczników, iglaków, truskawek (dostępna w sprzedaży wysyłkowej tel. 22 101 34 34), przez co rośliny lepiej przyjmą się i będą odporniejsze na niekorzystne warunki. Z kwietniowego „Działkowca” można dowiedzieć się, jak jakość kupowanego drzewka/krzewu przekłada się na szybkie rozpoczęcie owocowania, jak prawidłowo przyciąć rośliny po posadzeniu oraz jak zadbać o nie w pierwszych latach wzrostu.

● Mszyce Na początku kwietnia wylęgają się z jaj różne gatunki mszyc. Licznemu ich wystąpieniu sprzyjają ciepłe dni z niewielką ilością opadów, wówczas bardzo szybko zasiedlają rozwijające się liście i pędy. Najłatwiejszym sposobem ograniczenia liczebności mszyc jest wycinanie pędów przez nie opanowanych. Mszyce można opryskać wyciągami roślinnymi (pokrzywa, wrotycz) lub insektycydem (Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC).

● Pielęgnujemy cebulowe W kwietniu rozpoczynamy nawożenie roślin cebulowych posadzonych jesienią. Stosujemy głównie nawozy azotowe np. saletrę amonową, rozsypując granulat wokół roślin (nigdy na rośliny), po czym mieszamy z ziemią i podlewamy. Nawożenie powtarzamy co dwa tygodnie. Po kwitnieniu ogławiamy (usuwamy zamierające kwiaty) tulipany i narcyzy. Pamiętajmy jednak, aby pozostawić łodygę, na której wyrósł kwiat. Okazy z objawami chorób wykopujemy razem z cebulą i usuwamy z działki.

● Kwiaty roczne Wysiewamy wprost do gruntu gatunki jednoroczne, takie jak godecja, powój, rezeda, słonecznik, wilec. Rośliny uzyskane z wysiewu do pojemników w lutym i w marcu są gotowe do pikowania. Młode rośliny podważamy cienkim patyczkiem i przesadzamy do doniczek na jasnym parapecie. Po około 2 tygodniach rozpoczynamy dokarmianie roztworem nawozów.

● Porządki w oczku wodnym Najpierw czyścimy zbiornik, usuwamy z niego resztki roślinne. Sprawdzamy szczelność folii oraz działanie pompy i filtra. Z dna zbieramy nagromadzony jesienią i zimą muł, najlepiej za pomocą specjalnego odkurzacza. Uzupełniamy wodę. Odmładzamy stare rośliny i sadzimy nowe okazy, a pod koniec miesiąca możemy zarybiać oczko.

● Cięcie róż Pędy i pąki, które przemarzły brązowieją i zasychają, natomiast żywe są zazielenione i nabrzmiałe. Usuwamy pędy uschnięte, uszkodzone, krzyżujące się. U róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych skracamy pędy na 3–5 pąków. Najlepiej jeśli ostatni pąk na pędzie będzie skierowany na zewnątrz.

● Działka dla seniorów Praca na działce to najlepsze hobby dla seniorów. Pozwala zachować sprawność ruchową, korzystnie wpływa na pamięć i logiczne myślenie, poprawia samopoczucie. Aby działka sprawiała osobom starszym przyjemność i nie szkodziła zdrowiu, trzeba dostosować ją do ich możliwości i potrzeb. Jak to zrobić? – inspiracje w „Działkowcu”.

● Trawnik jak nowy Już teraz warto zająć się trawnikiem, gdyż zaniechanie pozimowych prac skutkuje słabą kondycją murawy przez cały sezon. Zaczynamy od wertykulacji, czyli nacinania darni na głębokość do 2 cm, co zapewni usunięcie tzw. filcu, pobudzenie traw do krzewienia, usunięcie mchu. Dalej wykonujemy aerację, czyli napowietrzanie, dosiewanie nasion, piaskowanie, a na koniec nawożenie. ABC wiosennej pielęgnacji trawnika – w kwietniowym „Działkowcu”.

● Pochwal się ogrodem Zapraszamy do zaprezentowania swojej działki w miesięczniku „Mój Ogródek”. Poza pięknymi działkami, kącikami i rabatami publikowane są tam listy działkowców na temat własnych sposobów na uprawę roślin, ciekawe rozwiązania techniczne, przepisy kulinarne i inne z życia wzięte pomysły do wykorzystania na działce. Listy można kierować na adres redakcji – ul. Bobrowiecka 1, 00–728 Warszawa lub mailem: redakcja@mojogrodek.pl. Wszystkie opublikowane listy będą nagrodzone.

● Truskawki W kwietniu można je jeszcze posadzić. Zwracajmy uwagę aby przy sadzeniu nie zawijać korzeni, nie sadzić roślin zbyt głęboko oraz dobrze docisnąć glebę do korzeni, a po posadzeniu sadzonki podlać. Starsze zagony truskawki należy oczyścić z zaschniętych, starych liści, usunąć pozostałości rozłogów i wyrastające chwasty, a w międzyrzędziach glebę płytko spulchnić.

● Przeszczepianie Przez cały miesiąc można przeszczepiać drzewa owocowe. U starszych drzew zabieg ten powinniśmy rozłożyć na 2 lata. Przeszczepienie całego drzewa w jednym roku może je zbytnio osłabić, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego śmierci.

● Tniemy brzoskwinie W drugiej połowie kwietnia możemy ciąć brzoskwinie. Należy pamiętać, że drzewa te wymagają corocznego i silnego cięcia. Starsze drzewa dobrze znoszą silne cięcie odmładzające. Brzoskwinie obficie kwitną i wydają ładne owoce tylko na grubych, silnych przyrostach, które podczas wiosennego cięcia należy skrócić nad 8–10, a pędy słabe i cienkie nad 2 pąkiem.

● Mączniak na jabłoni W drugiej połowie kwietnia młode pędy jabłoni oraz rozwijające się liście mogą być zaatakowane przez mączniaka prawdziwego jabłoni (na ich powierzchni widać biały mączysty nalot). Aby zahamować rozwój choroby należy usuwać porażone liście i pędy. Odmianami podatnymi na mącznika są: Jerseymac, Lobo, Redkroft, Szampion, Cortland i Idared oraz ich mutanty, Lodel, Paulared. Odmiany podatne należy opryskiwać preparatem siarkowym (Siarkol Extra 80 WP) lub preparatem z krwawnika.

● Kwieciaki Na jabłoni i gruszy w czasie kwitnienia pojawiają się zaschnięte pąki kwiatowe. Wewnątrz znajdują się larwy kwieciaka jabłkowca. Takie pąki należy usunąć, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju szkodnika.

● Wczesne warzywa  Od początku kwietnia siejemy nasiona warzyw o umiarkowanych wymaganiach cieplnych (szpinak, cebula, groch, bób, pietruszka i wczesne odmiany marchwi, rzodkiewka, koper). Siew kopru i rzodkiewki można powtarzać co 10–15 dni, co pozwoli na sukcesywny zbiór. Po wzejściu roślin nie zapominajmy o przerywce. Przy zbyt gęstym siewie, jest to konieczne, by uzyskać dorodne warzywa. W drugiej połowie kwietnia siejemy buraki, kminek, rumianek oraz kolendrę oraz nasiona rukoli i trybuli. Za 3–4 tygodnie zrywamy ich liście do kanapek, sałatek, twarogu i innych potraw. Sadzimy wczesne odmiany kapusty, kalarepy oraz sałaty, a w drugiej połowie kwietnia kalafiora. Część roślin sałaty, kalarepy lub rzodkiewki możemy również uprawiać w tunelu, zanim posadzimy tam gatunki ciepłolubne.

● Pchełki w warzywniku Wschodząca rzodkiewka i rzodkiew oraz warzywa kapustne na rozsadniku zagrożone są przez pchełki (małe, czarne skaczące chrząszcze). Wygryzają one w liściach małe, okrągłe otworki średnicy 0,5–1 mm. Silnie uszkodzone liście szybko zasychają i obumierają. Najbardziej groźne są podczas suchej i słonecznej pogody. Należy utrzymywać wilgotną glebę, często zraszać rośliny, wyłapywać skaczące pchełki na tabliczki lepowe, najlepiej w godzinach południowych (wystarczy poruszyć rośliny, a zaniepokojone chrząszcze wzlatują i przyklejają się do lepu). Okrywanie roślin włókniną w początkowym okresie wegetacji, opryskiwanie preparatem wykonanym z ząbków czosnku chroni przed pchełkami.
Komunikat  agro - meteo        MARZEC

W marcu jak w garncu. Początek marca to jeszcze zima. Od 6 marca wg kalendarza fenologicznego rozpoczyna się przedwiośnie zarysowane tzw zaraniem wiosny na „Kazimierza skowronek wychodzi z pod perza” na „Grzegorza zima idzie do morza” a od 21 marca bardzo długo oczekiwana przez wielu wi