A A A

Czerwcowy „Mój Ogródek” – od 20.05 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom! - 20.05.2024

Przedogródek to ważny element każdej posesji, stanowiący reprezentacyjną część ogrodu. Przede wszystkim musi być doskonale skomponowany z bryłą budynku, zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym. Problemem też bywa dobór odpowiednich roślin do części frontowej, dlatego często jest projektowym wyzwaniem. Zaplanowaniu idealnego przedogródka poświęcamy temat miesiąca. Warto przeczytać.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Fasola z ogródka – Uprawa fasoli daje wiele korzyści. Możemy wysiewać nasiona nawet co dwa tygodnie latem i dzięki temu wielokrotnie zbierać strączki. Warzywo to stanowi ważny element w rotacji upraw i jest cennym składnikiem diety. Dodatkowo uprawa fasoli na działce nie jest trudna, a wybór dostępnych odmian jest bardzo duży. Przedstawiamy zasady uprawy tego warzywa. Czas zacząć siew na działce! 

  • Storczyki do ogródka – To, czym storczyki zachwycają, są kwiaty – niezwykle oryginalne w kształcie, ubarwieniu, bardzo trwałe i zwykle nektarodajne. W tej niezwykle bogatej i fascynującej rodzinie roślin znaleźć można również gatunki odpowiednie do uprawy na działce. Uprawiane na odpowiednim stanowisku storczyki są wyjątkowo długowieczne. Co warto o nich wiedzieć, aby cieszyć się tymi atrakcyjnymi roślinami przez długi czas. 

  • Z myślą o dwuletnich – Malwy, goździki brodate, stokrotki, niezapominajki, dziewanny, naparstnice czy bratki. Wszyscy je dobrze znamy i kochamy, a łączy je jedna cecha – dwuletni cykl życiowy. Uprawa tych roślin nie jest trudna, choć wymaga odrobiny cierpliwości, jednak warto poczekać na ich oszałamiająco barwne kwiaty. Podpowiadamy, co warto o nich wiedzieć, aby móc cieszyć się ich radosnymi kwiatami w każdym sezonie. 

  • Warzywnik dla dzieci – Zainteresowanie przyrodą oraz uprawą warzyw i kształcenie nawyku zdrowego jedzenia warto propagować już wśród dzieci. Edukacja w tym kierunku zaprocentuje w przyszłości. W tym celu, z myślą o najmłodszych ogrodnikach warto założyć warzywnik z gatunkami warzyw i niektórych ziół łatwych w uprawie, a przy tym lubianych przez dzieci. Do przygotowania grządek do siewu, można przystąpić o prawie każdej porze sezonu. Wyjaśniamy, jak założyć małą grządkę dla dzieci, co uprawiać, aby najmłodsi polubili nie tylko ogrodnicze prace, ale i jeść warzywa. 

  • Poziomkowe ABC – Poziomka to łatwa w uprawie i wartościowa roślina o wyjątkowych owocach. Ta niepozorna roślina sadownicza występuje w formie dzikiej na terenie całego kraju. Jako młody gatunek uprawny poziomka sadzona jest głównie na działkach i w ogrodach. Prezentujemy odmiany idealne na działkę i radzimy, jak uprawiać tę wartościowa roślinę, by obficie owocowała.

  • Jak zapanować nad winoroślą?– Winorośl owocuje na zielonych pędach (latorośle) wyrosłych na drewnie wieloletnim. Przyrost drewna w każdym sezonie powoduje, że owocowanie zachodzi coraz dalej od pnia. Zostawienie krzewów samych sobie to zły pomysł, musimy więc ciąć rośliny. Radzimy, jak ciąć winorośl, by cieszy się z udanych zbiorów. 

  • Przyjęcie w ogrodzie – Moda na przyjęcia w plenerze trwa. Niezależnie od tego, czy jest to elegancka uroczystość związana z konkretną okolicznością, czy niezobowiązująca, spontaniczna impreza, każda z tych okazji to doskonały sposób na spotkanie towarzyskie w odprężającej, ogrodowej scenerii. Zależnie od potrzeb możemy adaptować do przyjęć np. taras lub kącik wypoczynkowy. Choć przygotowanie imprezy zawsze jest wyzwaniem, istnieje szereg rozwiązań, które ułatwią nam nie tylko planowanie, ale i późniejszy przebieg imprezy.