A A A

Działkowcy

Szkolenia dla nowych działkowców w Bydgoszczy „idą pełną parą”!

Szkolenia dla nowych działkowców, które prowadzimy w oparciu o "Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę współczesnych rodzin" realizujemy zgodnie z planem! 

Od początku czerwca dzięki uprzejmości i profesjonalnej obsłudze Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu udało się przeszkolić ponad stu działkowców w trakcie siedmiu szkoleń! Mimo utrudnionych warunków związanych ze stanem epidemiologicznym w kraju, zarówno działkowcy jak i personel Centrum, przechodzimy przez cały proces szkolenia z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dalszą owocną współpracę. Ostatnie zaplanowane szkolenie w lipcu odbędzie się w środę 29 lipca. Kolejne planowane są pod koniec sierpnia. Zapraszam serdecznie!

Instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy
Agnieszka Bartkowska


Bydgoszcz, 28.07.2020
    Szkolenia dla nowych działkowców wznowione!

Zapraszamy na szkolenia wszystkich działkowców, którzy nabyli prawo do użytkowania działki w 2020 roku. Zajęcia odbywają się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5 w Bydgoszczy, w nowocześnie wyposażonej sali,  w małych grupach do 10-ciu lub 20 osób, przy zachowaniu procedur sanitarnych. 

Do tej pory odbyły się cztery spotkania w czerwcu. Nowi działkowcy zapoznali się z obowiązującymi przepisami niezbędnymi do właściwego funkcjonowania na działkach, w ogrodach i w PZD, zasadami poprawnych kontaktów międzyludzkich w ogrodach ROD i zagospodarowania działki w oparciu o "Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania działek na miarę współczesnych rodzin.

Obecny czas, w którym żyjemy obliguje nas do nowego spojrzenia na wiele problemów współczesnego świata; susza, zanieczyszczenie środowiska, konsumpcjonizm czy  choroby cywilizacyjne. W trakcie szkoleń stacjonarnych mamy możliwość bliższego przyjrzenia się tym problemom w kontekście funkcjonowania w ROD i opracowania możliwości ich zapobiegania. Część szkolenia prowadzona jest w formie dyskusji w przyjaznej atmosferze i mam nadzieję, że dla większości nowych działkowców jest to dobrze "zagospodarowany" czas...

Zapraszam serdecznie na szkolenia w lipcu! 

Agnieszka Bartkowska

instruktor ds. ogrodniczych PZD, Okręg w Bydgoszczy
Szkolenia dla nowych działkowców odwołane!

Szanowni Państwo,
w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, szkolenia dla nowych działkowców zaplanowane w  kwietniu 2020 roku zostają odwołane. O wszelkich zmianach w organizacji szkoleń będziemy informować na bieżąco na stronie internetowej Okręgu.

Życzymy dużo zdrowia i do zobaczenia!
                          Szkolenia dla działkowców ROD w sezonie 2020 rozpoczęte!!!

Pokaz cięcia drzew owocowych w ROD „Podgórze” w Bydgoszczy i ROD „Olszynka” w Jagodowie.

W sobotę 7 marca wspólnie z instruktorami ogrodowymi, Teresą Walczyńską i Zbigniewem Haremzą oraz kilkunastoma działkowcami ROD „Podgórze” i ROD Olszynka rozpoczęliśmy szkolenia praktyczne z zakresu ogrodnictwa w sezonie ogrodniczym 2020. Przyznam, że do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności czy zajęcia się odbędą, ponieważ sobotni ranek był bardzo deszczowy a prognozy na dzień nie były optymistyczne. Mimo to, spotkaliśmy się o omówionej godzinie i ku naszemu zaskoczeniu deszcz ustał w chwili, gdy rozpoczęliśmy szkolenie najpierw
w ROD w Bydgoszczy a potem w Jagodowie. Działkowcy z zaciekawieniem i dobrym humorem (Fot. 1 i 2) wysłuchali wykładu o zasadach cięcia drzew na przykładzie jabłoni, zapoznali się z budową drzewa owocowego, metodyką cięcia pędów oraz grubszych gałęzi oraz zagrożeniami dla drzew wynikającymi z nieprawidłowego sposobu i terminu cięcia. 

                 

 Zależało nam, aby każdy uczestnik, który jeszcze nie wykonywał cięcia drzew, wyszedł ze szkolenia z pewnością, że następne cięcie wykona samodzielnie i bez obaw o ewentualną porażkę. Dlatego każdy działkowiec, przed przystąpieniem do praktycznej części, dostał przygotowaną przez nas ulotkę informacyjną na temat cięcia drzew owocowych. Pokazy cięcia prowadziliśmy wspólnie. Jako instruktorzy prowokowaliśmy działkowców do rozmowy, zadawania pytań, próby udzielenia samodzielnej odpowiedzi i wykonania cięcia.  Mamy nadzieję, że wszyscy zostali zachęceni nie tylko do wykonywania zabiegów cięcia roślin, ale i do organizowania podobnych spotkań w ogrodach.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i prowadzącym szkolenie za serdeczność, zaangażowanie i dobry humor mimo pochmurnej pogody. Szczególnie dziękuję działkowcom ROD „Podgórze”, Panu Tomaszowi Kucharskiemu i Arturowi Ozimkiewiczowi za zorganizowanie słodkiego poczęstunku. Przed kolejnym szkoleniem mogliśmy posilić się jedząc przepyszne drożdżówki!

Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach w ogrodach!

Agnieszka Bartkowska

Instruktor ds. ogrodniczych PZD w Bydgoszczy